Madenci Takip Sistemi


Madenlerin zorlu çalışma ortamlarında görev yapan personelin, konum belirleme teknolojileri ile yerlerinin sürekli izlenmesi, durumlarının algılanması, ortamda meydana gelebilecek bir çok olumsuz durumun önüne geçilmesini sağlamaktadır. Ayrıca aynı yapıda ekipmanların takibi ile de, iş gücü kazancının sağlanması, zaman kayıplarının engellenmesi, yeni iş süreçlerinin oluşturulması mümkün olmaktadır.

Okyanus Teknoloji; Türkiye'nin ilk Kablosuz Konum Tabanlı İş Güvenliği Sistemi üreticisidir. Bu alandaki tecrübesini maden sektörüne uyarlayarak yeni nesil “Madenci Takip ve İş Güvenliği Sistemi” ortaya çıkarmıştır. Madenci baş lambalarıyla entegre olarak çalışabilen bu sistem istenirse yalnız başına da kullanılabilmektedir.

Madenci Takip Sistemini oluşturan elemanlar;

  • Aktif RFID Etiketler: Madencilere veya baş lambalarına takılacak olan sinyal verici cihazlar.
  • Okuyucular: Maden içerisindeki tüm alanlarda hareket eden personel ve ekipmanlardan çıkan sinyalleri algılayan ve merkeze ileten kablosuz okuyucu cihazları.
  • Merkez Değerlendirme Yazılımı: Tüm cihazlardan gelen verilerin değerlendirilip gerçek zamanlı olarak haritalandığı, alarmların oluşturulduğu yönetim paneli.
    Bu panel aynı zamanda arama, filtreleme ve sıralama özelliklerini, detaylı loglama sistemini ve güçlü raporlama altyapısını içermektedir.

Bazı özellikleri;

  • GSM şebekesine ihtiyaç duyulmaz.
  • Yatay (galeride) ve dikeyde (asansörde) takip sağlanır.
  • İş kazası veya göçük sonrasında işçilerin son görüldüğü yer ve madende kaç kişi bulunduğu tespit edilebilir.